Δευτέρα 18 Αύγουστος 2014
ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ

Σε σχέση με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία  με αρ. φύλλου 11310 την Τετάρτη 7 Μαϊου 2014 σελ. 18, θα παρακαλούσαμε να δημοσιεύσετε τι παρακάτω απόψεις για το θέμα της κοπής δέντρων στο Δήμο Λυκόβρυσης – Πεύκης, το οποίο στείλαμε και στην Εφημερίδα Ελευθεροτυπία.

Στο Δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης βρίσκεται σε εξέλιξη το έργο «Ανάπλαση – Δημιουργία δρόμων ήπιας κυκλοφορίας στην Άνω και Κάτω Πεύκη».
Στα πλαίσια του έργου σε διαφορές οδούς πραγματοποιούνται εργασίες ανάπλασης των πεζοδρομίων. Στα υφιστάμενα παλαιά πεζοδρόμια τα δέντρα δεν ήταν φυτεμένα σε συστοιχία αλλά σε διαφορετικά σημεία κατά μήκος της οδού, γεγονός που καθιστούσε αδύνατη την διέλευση των πεζών.
Τα καινούργια πεζοδρόμια κατασκευάζονται σύμφωνα με τις νέες προδιαγραφές και κανονισμούς με γνώμονα την ασφαλή και απρόσκοπτη κίνηση των πεζών λαμβάνοντας υπόψη και τις αυξημένες ανάγκες των ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Τα υφιστάμενα δέντρα τα οποία δεν εμποδίζουν θα παραμείνουν στη θέση τους ενώ κάποια είναι αναγκαίο να κοπούν ή να κλαδευτούν προκειμένου να διασφαλιστεί το ελάχιστο πλάτος ελεύθερης ζώνης όδευσης πεζών. Ταυτόχρονα κατασκευάζονται θέσεις για την τοποθέτηση νέων δέντρων σε σημεία που δεν παρεμποδίζονται οι πεζοί.

Αύγουστος 2014