Δευτέρα 18 Αύγουστος 2014
«Από το σπίτι μου στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος».

ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ (ΚΟΙ.Π.Α.Π.)
ΔΗΜΟΥ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ ΠΕΥΚΗΣ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Από το σπίτι μου στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος».

Ο Δήμος Λυκόβρυσης-Πεύκης, η Δημοτική Βιβλιοθήκη, ο Πρόεδρος και το Δ.Σ. του ΚΟΙ.Π.Α.Π. στο οποίο υπάγεται η Βιβλιοθήκη συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Ταξίδι προς το Κέντρο Πολιτισμού Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος» (ΚΠΙΣΝ) και φιλοξενούν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Από το σπίτι μου στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος».

Παιδιά και γονείς καλούνται ν’ανακαλύψουν μέσα από έναν πρωτότυπο και βιωματικό τρόπο τις μελλοντικές λειτουργίες που θα στεγάσει το ΚΠΙΣΝ και θα προσφέρει το 2016 στους επισκέπτες του.
Για το σκοπό αυτό ένα κουτί με εκπαιδευτικό υλικό θα τους «ταξιδέψει», μέσα από το παιχνίδι, σ’αυτές τις μελλοντικές λειτουργίες.Τα παιδιά θα σημειώσουν σ΄έναν χάρτη την απόσταση από τον δήμο τους μέχρι το ΚΠΙΣΝ και θα εξερευνήσουν μικρές και μεγάλες στιγμές από τον κόσμο της όπερας και των βιβλίων.
Επίσης, θα ανακαλύψουν την μαγεία του πάρκου με την βοήθεια της
WWF, ξεκινώντας από την φροντίδα ενός μικρού κήπου στην βεράντα του σπιτιού τους.Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί σε τρεις συναντήσεις στο χώρο της Δημοτικής Βιβλιοθήκης (Αφροδίτης 4, Α.Πεύκη) , ως εξής:

Τρίτη (24/6/2014), πρώτη συνάντηση 17:00-19:00
Πέμπτη (26/6/2014), δεύτερη συνάντηση 17:00-19:00
Τρίτη (1/7/2014), τρίτη συνάντηση 1
7:00-19:00

Για τη συμμετοχή στις δράσεις χρειάζεται προεγγραφή στη Δημοτική Βιβλιοθήκη (Δευτέρα-Παρασκευή 10:30 -18:30, τηλ.210-6128825)

Ο Υπεύθυνος της Βιβλιοθήκης Ο Πρόεδρος του ΚΟΙ.Π.Α.Π.

Ν. Γκαραβέλλας Κ. Νικολιδάκης

Το πρόγραμμα «Ταξίδι προς το ΚΠΙΣΝ» υλοποιείται με την αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) σε συνεργασία με την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, την Εθνική Λυρική Σκηνή, τον οργανισμό Future Library και την περιβαλλοντική οργάνωση WWF Ελλάς.

Αύγουστος 2014