Παρασκευή 03 Οκτώβριος 2014
Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου

23/12/2011
Οι Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου Λυκόβρυσης Πεύκης
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 23/12/2011 Την χρονιά που τελειώνει οι Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου Λυκόβρυσης Πεύκης λειτούργησαν σε νέες βάσεις προσφέροντας περισσότερες και πλουσιότερες υπηρεσίες  στους δημότες χωρίς μικροκομματικές σκοπιμότητες  και ιδιοτελείς στοχεύσεις. Προστέθηκαν νέες δράσεις και εξευρέθηκαν νέοι πόροι χάρη στις προσπάθειες της Δημοτικής Αρχής. Είναι σαφές ότι όσα έχουν γίνει δεν φθάνουν ιδιαίτερα σ΄ αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία. Η προσπάθεια όμως θα συνεχιστεί με πιο εντατικούς ρυθμούς ώστε να ανακουφίσει –όσο μπορεί- τους πολίτες που πλήττονται βάναυσα από την κρίση.
Ετσι, εξασφαλίστηκε επιχορήγηση για το «Βοήθεια στο σπίτι», διπλάσια από την περσινή καθώς και 590.000 ευρώ για τους Παιδικούς Σταθμούς ώστε οι μισές οικογένειες να απαλλαγούν από τα τροφεία και να ελαφρυνθούν όσοι γονείς έχουν χαμηλά εισοδήματα.
Για 2η χρονιά «πάγωσαν» τα δημοτικά τέλη παρά την  «οικονομική χρεοκοπία» του Δήμου  ενώ παραμένουν σε ισχύ οι ελαφρύνσεις  σε δημοτικά τέλη και συνδρομές σε ευπαθείς ομάδες. Μοιράστηκαν δωροεπιταγές  με αδιάβλητα και αντικειμενικά κριτήρια σε όσους επιβεβαιωμένα υπήρχε ανάγκη μακριά από τις πελατειακού τύπου διανομές της προηγούμενης τετραετίας. Μεγάλη καινοτομία αποτέλεσε η καθιέρωση του Ταμείου Αλληλεγγύης, το οποίο χορηγεί οικονομικά βοηθήματα σε αδύναμους συνδημότες μας με
αντικειμενικά κριτήρια από διαπαραταξιακή επιτροπή με τη συμμετοχή και της μειοψηφίας.
Το Ταμείο Αλληλεγγύης θα συνεχίσει τη λειτουργία του και την επόμενη χρονιά , όπως προβλέφθηκε στον προϋπολογισμό του Δήμου ενώ στην τελική ευθεία βρίσκεται η προετοιμασία για το Κοινωνικό Παντοπωλείο. Καθιερώθηκε  η διανομή μερίδων φαγητού 2 φορές (αντί για 1 που ήταν πριν ) την εβδομάδα, ενώ σε συνεργασία με την εκκλησία του Α. Παντελεήμονα γίνεται προσπάθεια για την από κοινού αξιοποίηση του οικοπέδου στην οδό Σωκράτους, όπως και στη δημιουργία κοινωνικής υποδομής στο οικόπεδο στη συμβολή των οδών Ανθέων και Βρυούλων. Σταθερή πολιτική της Δημοτικής Αρχής είναι η λειτουργία όλων των αθλητικών και πολιτιστικών υποδομών. Παρά τα εμπόδια και τις καθυστερήσεις από τις υπερκείμενες αρχές, όλες αυτές οι λειτουργίες βρίσκονται σε πλήρη δράση. Οι καθυστερήσεις για την έγκριση των συμβάσεων ,αφορούν όλους τους Δήμους και δεν είναι πρόβλημα μόνο της περιοχής μας. Η δημοτική αρχή δηλώνει ότι θα εντείνει τις προσπάθειες της για να λυθεί και αυτό το πρόβλημα που κληρονόμησε.

Οκτώβριος 2014