Παρασκευή 03 Οκτώβριος 2014
Ο Δήμος υπερασπίζεται το δάσος Κάσδαγλη

15/12/2011
Ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης υπερασπίζεται τον δασικό χαρακτήρα του Δάσους Κάσδαγλη.
«Η δημοτική αρχή του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης είναι αποφασισμένη να μη χαθεί ούτε σπιθαμή από τα πολύτιμα δάση της περιοχής μας. Όποιος έχει παρόμοια σχέδια για να στερήσει πράσινο και οξυγόνο από τους δημότες μας, θα βρει απέναντι του το Δήμο».Αυτό δήλωσε ο Δήμαρχος κ. Δημήτρης Φωκιανός την Τετάρτη (14.12.2011) καταθέτοντας στην Επιτροπή Δασικών Αμφισβητήσεων της Διεύθυνσης Δασών της Περιφέρειας Αττικής εναντίον όσων έχουν αντιρρήσεις με την πράξη χαρακτηρισμού του Δασαρχείου Πεντέλης ως προς το ……δασικό χαρακτήρα του ….Δάσους Κάσδαγλη. «Είναι βέβαιο ότι σήμερα δεν μπορεί κανένας να φανταστεί το Δάσος Κάσδαγλη οικοπεδοποιημένο με πολυκατοικίες, επισήμανε ο κ. Δ. Φωκιανός. Σημείωσε δε, ότι χάρη στον αποφασιστικό αγώνα των δημοτών και των φορέων του πρ. Δήμου Λυκόβρυσης στάθηκε δυνατό να αλλάξει ο σχεδιασμός και να υπογειοποιηθεί η Λεωφ. Κύμης ώστε να σωθεί το δάσος. «Η θέση του Δήμου –εξήγησε ο Δήμαρχος – καθορίζεται με κριτήρια περιβαλλοντικά και κοινωνικά και στηρίζεται στις θετικές αποφάσεις του Δασαρχείου Πεντέλης (πράξη χαρακτηρισμού του 2002) και την απόφαση 905/2005 του Ε΄ Τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας που επικυρώνει στην ουσία την πράξη χαρακτηρισμού του Δασαρχείου» «Επίσης το άρθρο 117 παρ.3 του Συντάγματος και ο Νόμος 998/79 άρθρα 38 και 41 παρ.1 υπογραμμίζουν ότι καμία δασική έκταση δεν χάνει το δασικό χαρακτήρα της ,ούτε μετά από πυρκαγιές ,εκχερσώσεις, καλλιέργειες, αυθαίρετη δόμηση κλπ. Όλα τα ανωτέρω δεν συνιστούν πράξεις νομής σε δημόσια δάση» υπογράμμισε ο Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης και τόνισε:
«Το μεγάλο θέμα του κοινωνικού προβλήματος που αποτελεί η στέγαση των ανθρώπων που κατοικούν δεκαετίες στο δάσος , απασχολεί πολύ σοβαρά το Δήμο και γίνονται οι κατάλληλες ενέργειες ώστε να εξευρεθεί κοινά αποδεκτή λύση σε αυτό το ακανθώδες πρόβλημα». Το κύρος της πράξης χαρακτηρισμού του Δάσους εκτός από το Δήμο στήριξε και η Οικολογική Κίνηση Λυκόβρυσης – Πεύκης. Ο Δήμος εκπροσωπήθηκε από τον Δήμαρχο κ. Δημήτρη Φωκιανό, από τον Διευθυντή Περιβάλλοντος του Δήμου κ. Μιχάλη Φραγκούλη και τους δικηγόρους κ. Ζωή Τσοροβά (νομική σύμβουλος του Δήμου) και τον κ. Γιώργο Κωνσταντόπουλο (Δημοτικός Σύμβουλος). Την Οικολογική Κίνηση –ως παρεμβαίνουσα υπέρ του κύρους της πράξης – εκπροσώπησε η κ. Μ. Κουρούπη. Στη Διεύθυνση Δασών προσήλθαν οι Δημοτικοί Σύμβουλοι κ.κ. Β. Νικολαροπούλου (Πρόεδρος ΠΕ.Α.Π.), Π. Πανταζής (Αντιδήμαρχος Διοικητικών – Οικονομικών) καθώς και Ι. Θεοδωρακόπουλος και Π. Μπόλλας (επικεφαλής και δημοτικοί σύμβουλοι της μείζονος μειοψηφίας) όπως και ο Π. Ασβεστάς (επικεφαλής ελάσσονος μειοψηφίας).Παρών ήταν και ο κ. Γ. Βογιατζάκης από τη Συσπείρωση Πολιτών Πεύκης ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια της κ. Γ. Κωνσταντίνου, πρώην Προέδρου του Δ.Σ. και πρώην Αντιδημάρχου Πεύκης.

Οκτώβριος 2014