Κυριακή 29 Ιούλιος 2012
Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου

Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου.

01/12/2011
Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου. Στην οικονομική ενίσχυση αναξιοπαθούντων δημοτών, θα προχωρήσει ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης ενόψει και των εορτών. Το Δημοτικό Συμβούλιο αποφάσισε να ενισχύσει το Ταμείο Αλληλεγγύης με 50.000 ευρώ, προκειμένου να ανακουφίσει έστω και προσωρινά κάποιους πολίτες, οι οποίοι έχουν άμεση οικονομική ανάγκη. Η συγκεκριμένη δράση αποτελεί άλλο ένα κρίκο στις πρωτοβουλίες της Δημοτικής Αρχής, να ενισχύσει την κοινωνική πολιτική που ασκεί με στόχο να σταθεί στο πλευρό των δημοτών που πλήττονται βάναυσα στην παρούσα συγκυρία για τη χώρα μας. Ήδη εξασφαλίστηκε το «Πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι» που εξυπηρετεί ηλικιωμένους, ΑΜΕΑ και χρήζοντες κοινωνικής μέριμνας, όπως –για πρώτη φορά - το Πρόγραμμα «για την ενίσχυση οικογενειών των Παιδικών Σταθμών» με αποτέλεσμα οι μισές οικογένειες να μην πληρώνουν ούτε ένα ευρώ για τροφεία. Όσοι πολίτες ενδιαφέρονται να ενισχυθούν οικονομικά,μπορούν να καταθέσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά στα γραφεία Δημότη προκειμένου να εξετασθούν από την Επιτροπή για «Βοήθεια ατόμων που χρήζουν οικονομικής ενίσχυσης» και η οποία αποτελείται από τον κ. Γ. Ζαφειρόπουλο (Πρόεδρο) και τους κ.κ. Ι. Θεοδωρακόπουλο και Μ. Μαμαλάκη. Υπό την παρούσα διοίκηση του Δήμου τέθηκαν αδιάβλητα και αντικειμενικά κριτήρια καθώς και κανόνες διαφάνειας της συγκεκριμένης επιτροπής ώστε η βοήθεια να δίδεται σε αυτούς που πραγματικά βρίσκονται σε δυσχερή θέση. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι :

1.Αίτηση
2.Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
3.Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης
4.Ε 1
5.Ε 9
6 Πιστοποιητικό αναπηρίας

Ιούλιος 2012

Ημερομ. 10/7/2012
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

Γραφείο Πολιτικής Προστασίας Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης
Μέτρα λόγω των έκτακτων καιρικών φαινομένων

ΑΠΟΦΑΣΗ  ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Ορισμός Αντιδημάρχων

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ για ανοικτό ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ για την επισκευή και συντήρηση των αυτοκινήτων

Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου

Παγώνουν τα δημοτικά τέλη για την επόμενη χρονιά

ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.