Κυριακή 29 Ιούλιος 2012
ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.

Το Δ.Σ. ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ –ΠΕΥΚΗΣ
ενέκρινε κατά πλειοψηφία το παρακάτω ψήφισμα
για το Έκτακτο Ειδικό Τέλος Ηλεκτροδοτούμενων Επιφανειών (Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.)
ΨΗΦΙΣΜΑ

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης κατά τη συνεδρίαση της 22/11/2011 ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ: Επισημαίνει ότι μέσα στην περίοδο αυτής της βαρύτατης οικονομικής κρίσης υπάρχουν συμπολίτες μας ιδίως άνεργοι και χαμηλοσυνταξιούχοι που αντικειμενικά αδυνατούν να πληρώσουν το Ειδικό Τέλος ακινήτων που εισπράττεται από τη ΔΕΗ.

Το Δ.Σ. διαφωνεί πλήρως με τη λογική της επιβολής του Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ. μέσω λογαριασμών ΔΕΚΟ (ΔΕΗ,ΕΥΔΑΠ κλπ).Θεωρώντας ότι το ρεύμα ή το νερό είναι παροχές που δεν μπορούν να συσχετίζονται με την καταβολή ή όχι φόρων εισοδήματος ή περιουσίας. Το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ μέσω λογαριασμών της ΔΕΗ ,το οποίο θεωρούμε χαράτσι, άδικο και αντισυνταγματικό, ο Δήμος θα λάβει κάθε δυνατό μέτρο στήριξης των δημοτών, που αποδεδειγμένα αδυνατούν να πληρώσουν το συγκεκριμένο τέλος. Η Νομική μας Σύμβουλος και άλλοι εθελοντές νομικοί, μέσα από το Γραφείο Δημότη θα συνδράμουν στην κατάθεση εξώδικου και ασφαλιστικών μέτρων. Ως Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης συμμετέχουμε για το σκοπό αυτό στις πρωτοβουλίες που θα αναλάβει o Δ.Σ.Α (Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών), η ΠΕΔΑ (πρ. ΤΕΔΚΝΑ) και την ΚΕΔΕ (πρ. ΚΕΔΚΕ),έτσι ώστε να μη διακοπεί η ηλεκτροδότηση σε συμπολίτες μας ,που για αντικειμενικούς λόγους αδυναμίας δεν κατέβαλαν το έκτακτο ειδικό τέλος ακινήτων. Θα εξαντληθούν οι δυνατότητες του Δήμου-που είναι σε πολύ κακή οικονομική κατάσταση – για χορήγηση βοηθήματος σε όσους συμπολίτες μας έχουν ανάγκη και πληρούν τις προϋποθέσεις που έχουν τεθεί από την αρμόδια Επιτροπή. Όσοι δεν θέλουν να πληρώσουν το ειδικό τέλος ,ο Δήμος θα εξετάσει τη δυνατότητα ομαδικού εξώδικου προς τη ΔΕΗ και ασφαλιστικών μέτρων ,παρέχοντας νομική υποστήριξη.

Ιούλιος 2012

Ημερομ. 10/7/2012
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ

Γραφείο Πολιτικής Προστασίας Δήμου Λυκόβρυσης – Πεύκης
Μέτρα λόγω των έκτακτων καιρικών φαινομένων

ΑΠΟΦΑΣΗ  ΔΗΜΑΡΧΟΥ
Ορισμός Αντιδημάρχων

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ για ανοικτό ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ για την επισκευή και συντήρηση των αυτοκινήτων

Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου

Παγώνουν τα δημοτικά τέλη για την επόμενη χρονιά

ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.