Τρίτη 07 Φεβρουάριος 2012
Προγράμματα Επιμόρφωσης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Μετά το μεγάλο ενδιαφέρον που εκδηλώθηκε για τα προγράμματα επιμόρφωσης του Δήμου μας, οφείλουμε να σας ενημερώσουμε υπεύθυνα τόσο για την εξέλιξη στο θέμα εκμάθησης Η/Υ,(βασικές δεξιότητες Η/Υ – χρήση και λειτουργία των MIDI και AUDIO SEQUENCER – PHOTOSHOP – ACCESS), όσο και για τις διάφορες εικαστικές και όχι μόνο δραστηριότητες που επρόκειτο να πραγματοποιηθούν το έτος 2011-2012.

Για τα προαναφερόμενα προγράμματα αλλά και για τον κύκλο των γενικών δραστηριοτήτων που είχε ανακοινωθεί (Σχεδίαση Ιστοσελίδων – Corel Draw – Τυφλό σύστημα δακτυλογράφησης – Αγγλικά Γαλλικά για ενήλικες – Κατασκευή Φο-μπιζού – Αισθητικής Μακιγιάζ – Μανικιούρ Πεντικιούρ – Αγιογραφία για Ενήλικες – Κοπτική - Ραπτική – Πλεκτική με πλεκτομηχανές), υπεύθυνη για την υλοποίηση είναι η Περιφέρεια (Περιφερειακό ΚΕΚ Αθηνών). Παρά τις συνεχείς τηλεφωνικές οχλήσεις και γραπτές αναφορές προς τον Πρόεδρο του Περιφεριακού ΚΕΚ Αθηνών, τόσο από τον Πρόεδρο του ΚΟΙ.Π.Α.Π. κο Νικολιδάκη Κωνσταντίνο, όσο και από τον Δήμαρχο κο Φωκιανό Δημήτριο, δεν έχουμε ακόμη λάβει σαφή και υπεύθυνη απάντηση για το πότε θα πραγματοποιηθούν τα προγράμματα στο Δήμο μας. Γίνεται λοιπόν εύκολα αντιληπτό ότι λόγω μη πληροφόρησης μας πάνω στο θέμα, αδυνατούμε να απαντήσουμε και εμείς με τη σειρά μας με σαφήνεια στις πυκνές ερωτήσεις του κοινο με αποτέλεσμα να δημιουργείται άθελα μας δυσπιστία και σύγχυση. Οφείλουμε ωστόσο να ζητήσουμε την κατανόηση σας για την όποια ταλαιπωρία προκλήθηκε και θα θέλαμε παράλληλα να σας διαβεβαιώσουμε πως θα προβούμε στις όποιες κινήσεις κριθούν αναγκαίες και απαραίτητες για τη διασφάλιση της έναρξης και ολοκλήρωσης των εν λόγω σεμιναρίων. Ελπίζουμε παράλληλα οι τελικές αποφάσεις των υπευθύνων του ΚΕΚ, να δώσουν την ευκαιρία σε όλους όσους επιθυμούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε νέους και καινοτόμους τομείς και κλείνουμε με τη δέσμευσή μας να πράξουμε τα δέοντα προς αυτή την κατεύθυνση. Σε οποιαδήποτε περίπτωση λάβουμε σχετική ενημέρωση από το ΚΕΚ, το οποίο έχει και την πλήρη ευθύνη για την διεξαγωγή των προγραμμάτων, θα φροντίσουμε να ενημερωθείτε. Τέλος θέλουμε να σας γνωρίσουμε ότι ο Δήμος δραστηριοποιείται στην κατεύθυνση υλοποίησης των προγραμμάτων «ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ» του Υπουργείου Παιδείας, που θα χρηματοδοτηθούν από το ΕΣΠΑ και αφορούν γνωστικά αντικείμενα, αντίστοιχα των μαθημάτων ΚΕΚ. Ο Δήμος έχει δηλώσει την συμμετοχή του στα προγράμματα του Υπουργείου Παιδείας, τα οποία δεν έχουν ξεκινήσει.

Δήμος Λυκόβρυσης - Πεύκης

Φεβρουάριος 2012

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ
ανοικτού διαγωνισμού για την ανάθεση του έργου με τίτλο «ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΗΜΟΥ»

Ανακοίνωση για προμηθεια τροφίμων
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ για ανοικτό ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ για την επισκευή και συντήρηση των αυτοκινήτων
Κινηματογραφική Λέσχη : Προβολή ταινίας "Joulutarina"
Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου
Παγώνουν τα δημοτικά τέλη για την επόμενη χρονιά
Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο
ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.
Δ.Φωκιανός:Θα στηρίξουμε τους δημότες