Κυριακή 05 Φεβρουάριος 2012
Δ.Φωκιανός:Θα στηρίξουμε τους δημότες

Σχετικά με το ειδικό τέλος ακινήτων μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ ο Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Δημήτρης Φωκιανός δήλωσε τα εξής:

«Από την πρώτη στιγμή που αναλάβαμε τα ηνία του ενιαίου μας Δήμου προσπαθούμε να είμαστε δίπλα στους δημότες που πλήττονται σκληρότερα από την οικονομική κρίση. Και αυτό, παρά την τραγική οικονομική κατάσταση του Δήμου που παραλάβαμε.

Διατηρήσαμε όλες τις δομές κοινωνικού χαρακτήρα, σε αντίθεση με την μερική κατάργηση τους σε άλλους ΟΤΑ.

Η εξασφάλιση κονδυλίων για το «Βοήθεια στο σπίτι», η απαλλαγή από τα τροφεία των μισών γονέων στους παιδικούς σταθμούς καθώς και η μείωση των τροφείων στους χαμηλόμισθους γονείς, σε σχέση με πέρυσι αποδεικνύουν έμπρακτα, το πραγματικό ενδιαφέρον της Δημοτικής Αρχής.

Τώρα, που η οικονομική κρίση βαθαίνει ακόμη περισσότερο και οι άδικοι φόροι επιβάλλονται ισοπεδωτικά, συμπολίτες μας βρίσκονται σε δεινή οικονομική θέση, αδυνατώντας να ανταποκριθούν στις ανάγκες της καθημερινότητας.

Ο Δήμος μας έχει ήδη επεξεργαστεί την ίδρυση «ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ» , τη συγκρότηση ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ με ειδικούς ψυχολόγους καθώς και τη ενίσχυση του ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ για τους ευρισκόμενους σε οικονομική ανέχεια.

Σε σχέση με το ειδικό τέλος ακίνητων μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ το οποίο θεωρούμε χαράτσι, άδικο και αντισυνταγματικό, θα λάβει κάθε δυνατό μέτρο στήριξης των δημοτών που αδυνατούν να πληρώσουν.

Στο επόμενο δημοτικό συμβούλιο θα τεθεί προς έγκριση η λήψη απόφασης σχετικά με τις ενέργειες, στις οποίες πρόκειται να προβεί η δημοτική αρχή. Θα στηρίξουμε τη σχετική αίτηση ακύρωσης του Δικηγορικού Συλλόγου Αθήνας και με παρέμβαση του Δήμου μας ,με τη συνδρομή της νομικής μας συμβούλου, ενώπιον του Συμβουλίου της Επικρατείας κατά την συζήτηση της 2ας Δεκεμβρίου 2011.

Δηλώνουμε ότι δεν θα αφήσουμε μόνους τους συμπολίτες μας και ότι θα συντονίσουμε τη δράση μας και με άλλους φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.»

Φεβρουάριος 2012

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ
ανοικτού διαγωνισμού για την ανάθεση του έργου με τίτλο «ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΗΜΟΥ»

Ανακοίνωση για προμηθεια τροφίμων
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ για ανοικτό ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ για την επισκευή και συντήρηση των αυτοκινήτων
Κινηματογραφική Λέσχη : Προβολή ταινίας "Joulutarina"
Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου
Παγώνουν τα δημοτικά τέλη για την επόμενη χρονιά
Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο
ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.
Δ.Φωκιανός:Θα στηρίξουμε τους δημότες