Κυριακή 05 Φεβρουάριος 2012
Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης

Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης, πιστή στο ραντεβού της με τους σινεφίλ της πόλης μας, ξεκινάει φέτος προβολές ταινιών από τον ελληνικό και παγκόσμιο κινηματογράφο.

Συνδιοργάνωση με το Ν.Π.Δ.Δ. ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ - ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ "ΠΕ.Α.Π." του ΔΗΜΟΥ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ - ΠΕΥΚΗΣ

Για την κατάρτιση του προγράμματος των προβολών η Λέσχη συνεργάστηκε μεταξύ των άλλων με τις Πρεσβείες στην Αθήνα της Γαλλίας, της Ισπανίας, της Μπολιβαριανής Δημοκρατίας της Βενεζουέλας και της Τσεχικής Δημοκρατίας, που παραχώρησαν ταινίες των χωρών τους. Για το αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών μπορεί κανείς να ενημερωθεί ΕΔΩ καθώς και με το σχετικό έντυπο που διανέμεται στο Δημαρχείο. Η ισπανική ταινία του Victor Erice «Ο Νότος» ανοίγει τον κύκλο των προβολών την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011 στις 7 το βράδυ στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης. Θα ακολουθήσει, την Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011 στις 7 το βράδυ στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης, η γαλλική ταινία Guillaume Canet «Μικρά Αθώα Ψέματα». Οι προβολές, που θα πραγματοποιούνται από 23 Οκτωβρίου 2011 έως 4 Μαρτίου 2012 στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης και από 18 Μαρτίου 2012 έως 27 Μαΐου 2012 στο Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης, συνδιοργανώνονται με το Ν.Π.Δ.Δ. ΠΕ.Α.Π. (Περιβάλλον – Αθλητισμός – Πολιτισμός) του ΔΗΜΟΥ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ – ΠΕΥΚΗΣ.
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με την Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης, κα Ελλη Μήτση τηλ. 6977 779 551

Οι προβολές των ταινιών θα γίνονται:

από 23 Οκτωβρίου 2011 έως 4 Μαρτίου 2012
στο Δημοτικό Θέατρο Πεύκης
Χρυσ. Σμύρνης και Ρήγα Φεραίου και

από 18 Μαρτίου 2012 έως 27 Μαΐου 2012
στο Πνευματικό Κέντρο Λυκόβρυσης
Αγ. Βαρβάρας 25

Ευχαριστούμε:
Τον Δήμαρχο Λυκόβρυσης Πεύκης
ΔΗΜΗΤΡΗ ΦΩΚΙΑΝΟ
Την πρόεδρο Κική Νικολαροπούλου και
τα μέλη του Δ.Σ. του Ν.Π.Δ.Δ. του ΠΕ.Α.Π.,
για την παραχώρηση των αιθουσών και την οικονομική στήριξη

Τις Πρεσβείες
ΓΑΛΛΙΑΣ
ΙΣΠΑΝΙΑΣ
ΜΠΟΛΙΒΑΡΙΑΝΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ
ΤΣΕΧΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

για την παραχώρηση των ταινιών.
Τις κυρίες Μαρία και Λένα Ψαθά,
Εκδότριες των ΑΠΑΝΤΩΝ του Δημήτρη Ψαθά

Από την Εταιρεία ΟDEON τους
Μάνο Κρεζία
Ζήνο Παναγιωτίδη
Διονύση Σαμιώτη

Τους σκηνοθέτες
Φίλιππο Κουτσαφτή
Ιεροκλή Μιχαηλίδη
Λουκία Ρικάκη

Την Εύη Χαλά - Δημουλή
για την καλλιτεχνική επιμέλεια του εντύπου

Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης, μέλος της Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος, ιδρύθηκε με σκοπό την ανάπτυξη του πολιτιστικού και μορφωτικού επιπέδου των κατοίκων της πόλης μας.
Ειδικότεροι στόχοι μας είναι η συστηματική ενημέρωση των μελών μας και των κατοίκων του Δήμου Λυκόβρυσης- Πεύκης για τον Κινηματογράφο και το Θέατρο σε τοπικό και σε διεθνές επίπεδο, καθώς και η μελέτη και ανάδειξη της πολιτιστικής ιστορίας της πόλης μας.
Στa πλαίσιa της προσπάθειάς μας για ψυχαγωγία αλλά ταυτόχρονα και ενημέρωση, δημιουργήσαμε ένα πρόγραμμα προβολών επιλεγμένων ταινιών από τον Ελληνικό και τον Παγκόσμιο Κινηματογράφο. Πρόκειται για προβολές ανεξάρτητων παραγωγών που οργανώνονται σε συνεργασία με σχετικούς φορείς όπως Πρεσβείες, Ινστιτούτα και Οργανισμοί. Παράλληλα, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς φορείς της πόλης μας, η Κιν/φική Λέσχης Πεύκης οργανώνει ειδικές δράσεις για τη διάδοση της έβδομης τέχνης σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, μέσα από πρωινές προβολές που ακολουθούνται από σχετική συζήτηση.
Οι δραστηριότητές μας περιλαμβάνουν επίσης διαλέξεις, ειδικές προβολές, την ίδρυση κιν/φικής βιβλιοθήκης και την οργάνωση σχετικών εκδηλώσεων που στόχο έχουν την ενίσχυση του πολιτιστικού επιπέδου καθώς και της κοινωνικότητας των μελών μας.
Η Κινηματογραφική Λέσχη Πεύκης καλεί όλους εσάς που αγαπάτε τον κινηματογράφο να έλθετε κοντά μας, να γίνετε μέλη της Λέσχης μας και να αγκαλιάσετε την προσπάθειά μας.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
H Πρόεδρος
Ελλη Μήτση

Πρόγραμμα Προβολών 2011-2012

Φεβρουάριος 2012

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ
ανοικτού διαγωνισμού για την ανάθεση του έργου με τίτλο «ΕΞΩΡΑΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΗΜΟΥ»

Ανακοίνωση για προμηθεια τροφίμων
ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ για ανοικτό ΜΕΙΟΔΟΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ για την επισκευή και συντήρηση των αυτοκινήτων
Κινηματογραφική Λέσχη : Προβολή ταινίας "Joulutarina"
Ενισχύεται με 50.000 το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου
Παγώνουν τα δημοτικά τέλη για την επόμενη χρονιά
Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο
ΨΗΦΙΣΜΑ για το Ε.Ε.ΤΗ.ΔΕ.
Δ.Φωκιανός:Θα στηρίξουμε τους δημότες