Δευτέρα 28 Νοέμβριος 2011
ΨΗΦΙΣΕ ΤΟ Δ.Σ. ΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ

Δρομολογήθηκε η δημιουργία Κέντρου Υγείας Αστικού Τύπου

Στο Δημοτικό Συμβούλιο της 27ης Σεπτεμβρίου αποφασίσθηκε η παραχώρηση για πέντε (5) χρόνια του κατά πλήρη κυριότητα του ενιαίου δήμου ιδιόκτητου οικοπέδου στο Ο.Τ. 64 στο υπουργείο Υγείας και Αλληλεγγύης για την κατασκευή Κέντρου Υγείας Αστικού Τύπου.

Στη συνεδρίαση παρών ήταν ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Υγείας κ. Νίκος Πολύζος, ο οποίος τόνισε ότι «Έχουμε προβλέψει να γίνουν 10 Κέντρα Υγείας στην Αττική και ένα από αυτά θα γίνει στο δήμο μας» καθώς όπως εξήγησε είναι συνδημότης μας. Ο κ. Πολύζος υπογράμμισε την ανάγκη να ληφθεί άμεσα απόφαση ώστε να ενταχθεί το έργο στα ευρωπαϊκά πρόγραμμα μέσα στο 2011 και υποσχέθηκε ότι το έργο θα γίνει πραγματικότητα μέσα στα επόμενα δύο χρόνια. Γι’ αυτό συνοδευόταν από τον επικεφαλής της ΔΕΠΑΝΟΜ, η οποία θα αναλάβει και την υλοποίηση του μετά την υπογραφή της σχετικής προγραμματικής συμφωνίας. Ο Γ.Γ. του υπουργείου δεν απέκλεισε τη δυνατότητα δημιουργίας πάρκινγκ ενώ διευκρίνισε ότι το προσωπικό που θα στελεχώσει το Κέντρο θα προέλθει από την αναδιάταξη, που επιχειρείται σήμερα στο χώρο της υγείας. Ο Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Δημήτρης Φωκιανός, στην ομιλία του τόνισε ότι η πρωτοβάθμια υγεία, αποτελεί μία από τις πρώτες προτεραιότητες της δημοτικής αρχής και ότι το συγκεκριμένο έργο θα αναβαθμίσει καθοριστικά την ποιότητα ζωής στην περιοχή μας. Για την επιλογή του συγκεκριμένου χώρου στη Λυκόβρυση σημείωσε ότι έγινε με δεδομένο ότι πρόκειται για το «μοναδικό χώρο στον ενιαίο μας δήμο, που του ανήκει κατά πλήρη κυριότητα και δεν έχει άλλα βάρη» Μετά από εξαντλητική συζήτηση και τη διατύπωση πολλών ερωτημάτων, υπέρ του έργου ψήφισαν όλοι οι παρόντες δημοτικοί σύμβουλοι –πλην των τριών εκπροσώπων της Λαϊκής Συσπείρωσης-.

Ανοικτή Δημόσια Διαβούλευση
για το Στρατηγικό Σχέδιο Δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης 2012-2014